Słownik atrakcyjnych frazy
Czy szukasz sposobu na nauczenie się słów?
Czy potrzebujesz przejść z poziomu B na C?
Czy lubisz pisać ręcznie i szukasz różnych sposobów na prowadzenie notatek?
Niezbędną częścią mojego systemu nauki jest słownik atrakcyjnych frazy. O co chodzi?
- Gdy zaczynasz z językiem obcym, zazwyczaj uczysz się różnych zestawów słów. Kolory, napoje, środki transportu. Do tego wystarczy parę czasowników i nagle jesteś w stanie aż tyle powiedzieć. Wszystko idzie zgodnie z planem a ty jesteś z siebie zadowolony. Jednak nagle wydaje Ci się, iż wypowiadasz się w bardzo uproszczony sposób i chcesz coś z tym zrobić. Pragniesz poziomu wyżej. Twój zawód wymaga mówienia wyższej klasy lub po prostu chcesz mieć odpowiedni poziom. Często też potrzebujemy tzw. łączników, zdań wspomagających tworzenia płynnej i czystej konwersacji. Należy więc zmienić sposób pozyskiwania słów.
- Wśród nas są osoby pragnące już od samego początku używać ciekawych oraz nieco innych fraz. I znów to samo: zabłysnąć, zaskoczyć partnera konwersacyjnego i mieć „konektory“, dzięki którym nasza mowa będzie bardziej płynna i pięknie się kleić.
I tak, jeśli przyszło Ci to pytanie do głowy, kiedy mam dobre źródła, też czasami to robię, tzn. zupełnie omijam kolory oraz napoje i od razu zaczynam od tych atrakcyjnych zdań, które tak pięknie brzmią i wiem, że bardzo dobrze będą one przeze mnie wykorzystywane. Może masz takie same zdanie i uważasz że „To ma sens“, jednak zdziwiłbyś się, ile do mnie przychodzi osób znających miesiące, dni tygodnia, żywność, kolory, środki transportu itp., ale jednak nie są nadal w stanie stworzyć zdań. I o to dzisiejszy temat.
Jak powstaje taki słownik?
W moim przypadku to najczęściej z czytania, również dobrze za podstawę posłuży video lub jakikolwiek inne źródło języka. Ważne aby wybrać takie źródło, w którym znajduje się język, jakim chcesz się posługiwać. No i oczywiście czytać to, co lubisz. Jako przykład podaję książkę brytyjskiego autora Toma Hodkingsona Jak być wolnym w języku greckim, którą sobie przywiozłam kiedyś z Grecji. Może znasz książkę tego autora Być rodzicem i nie skonać.Ja nawet lubię książki tego typu, ale dla kogoś tak samo dobrze sprawdzą się książki kryminalne lub romansy.
Zasadniczo czytam z ołówkiem w ręku. Jednak akurat na zdjęciu poniżej piszę notatki nawet długopisem – to dlatego, iż ta książka ma złamany grzbiet i właściwie to już z niej taka bidulka. W każdym razie chodzi o nawyk, który gorąca polecam wszystkim mającym tendencję do„uświęcania” książki by w żadnym przypadku w niej nic nie pisać.
Nawet gdy już sobie zaznaczam to, co mi się podoba, staram się o substytucję – to znaczy, że określoną frazę rozszerzam natychmiast o jak najwięcej kontekstów. Pierwsze zdanie, które tu widzisz to Γεμάτος έκπληξη ανακάλυψα znaczące „dowiedziałem się z zaskoczeniem“, można łatwo rozszerzyć o szereg zdań podrzędnych (czasami nawet bardziej praktycznych od tych znajdujących się w wybranym przez Ciebie kontekście).
Dowiedziałem się z zaskoczeniem, iż Grecy życzą sobie w pierwszym dniu Dobry miesiąc! na dobry początek miesiąca.
Dowiedziałem się z zaskoczeniem, iż autobusy w Grecji są często opóżnione.
Dowiedziałem się z zaskoczeniem, iż nie mam przy sobie wystarczająco pieniędzy.
Dowiedziałem się z zaskoczeniem, iż nauczyć się kolorów i dni tygodnia to do komunikacji w języku obcym nie wystarcza.
Póżniej biorę zeszyt i przepisuję swoje atrakcyjne frazy, po jednej stronie w języku obcym, po drugiej w czeskim. Uważaj, żeby fraz było wystarczająco i żeby naprawdę chodziło o takie zdania, które będą Ci przydatne. Poniżej możesz zobaczyć frazy z wymienionej książki wypisane przeze mnie z rozdziału Przestań narzekać i zacznij żyć:
Zdjęcie jest gorszej jakości i nie każdy czytelnik uczy się greckiego, wybrałam więc tylko tych parę atrakcyjnych zdań jako przykład wraz z tłumaczeniem:
1. Γεμάτος έκπληξη ανακάλυψα
2. Με μια πρώτη ματιά… 3. Όλη την ευθύνη την έχει το άλλο μέρος
4. Όμως, τι τα θέλετε, έτσι είναι τα πράγματα 5. Σύμφωνα με την κοινή άποψη 6. Είτε το πιστεύτε είτε όχι, … 7. Άλλη μια εύκολη λύση είναι 8. Όσο περισσότερα χρήματα μπορεί |
1. Dowiedziałem się z zaskoczeniem
2. Od pierwszego wejrzenia… 3. Wszelka odpowiedzialność spoczywa na drugim członku. 4. Nic nie zrobisz, tak po prostu jest. 5. Zgodnie z dominujączym poglądem 6. Uwierz lub nie, … 7. Kolejne proste rozwiązanie to 8. Jak najwięcej pieniędzy |
Co dalej ze słownikiem?
Używam go jako podstawę do tłumaczenia wstecznego, prostej techniki często przeze mnie stosowanej przy nauczaniu. Ta technika zmusza do uczenia się całych zdań, dzięki czemu usadawiają się struktury syntaktyczne, i wspomaga płynność mowy.
Słownika używam także przed wyjściem w teren lub, jeśli wolisz, na akcję. Kiedy wiem, że przede mną rozmowa w języku, w którym nie czuję się jeszcze całkiem komfortowo oraz wiem, że jest jeszcze działka do rozwijania, koncentruję się na dwóch lub trzech frazach i staram się ich w tym dniu użyć. Czy lepiej: Wiem, że dzisiaj po prostu MUSZĘ ich użyć.